Öğrencilerimizden Türk Pilotlara Yerli Simülatör

Öğrencilerimizden Türk Pilotlara Yerli Simülatör

Türkiye’de son dönemde ağırlık kazanan savunma ve silah teknolojilerinde yerli üretim atağına, üniversitemiz öğrencileri de Türk pilotlarına yerli simülatör geliştirerek destek verdi. Her yıl milyonlarca dolar verilerek yurt dışından ihraç edilen simülatörlerin yerini, daha donanımlı ve kullanışlı Türk yapımı simülatör alacak.
Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden bu yıl mezun olan Nobat Geldimammedov ile Ayşe Ertaş, MCBÜ Teknokent bünyesinde geliştirdikleri ‘Yeni Nesil Askeri Simülatör’ projesiyle Türkiye’nin son dönemde milli savunma ve silah teknolojilerinde yapmış olduğu yerli üretim atağına destek verdi. Nobat Geldimammedov ile Ayşe Ertaş, 3,5 yıldır üzerinde çalıştıkları projelerini tanıttı. Geldimammedov ile Ertaş’ın geliştirdikleri simülatör, başta askeri uçaklar olmak üzere tüm hava araçlarının pilot eğitimlerinde kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Geliştirme süreci devam eden simülatöre, F35 savaş uçağı ve ATAK helikopterlerinin özelliklerini entegre etme çalışmaları sürüyor. Maliyeti, piyasada bulunan ithal simülatörlere göre çok daha uygun olan yerli simülatörün en büyük özelliği ise tüm hava araçlarının tek simülatörde toplanabilmesi ve ithal ikamelerinin aksine hareket kabiliyetine sahip olarak tasarlanması.
Projeleri hakkında bilgi veren Ayşe Ertaş, geliştirdikleri simülatörü sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği bir arada kullanarak tasarladıklarını belirterek, “Projemiz ‘Yeni nesil askeri simülatör’ diye geçiyor. Sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada kullanıyoruz. En önemli özelliklerinden biri de bu. Kullandığımız ortamda tamamen dünyanın hava koşulları ve şartlarını sağlayabilecek bir ortam. Simülatörlerde en önemli özellik de gerçek bir ortamı yaşatabilmek. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan dolayı fazla maliyeti azaltmak için projeyi hazırladık. Geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
6 sene önce Türkiye’ye gelerek MCBÜ’de öğrenimini tamamlayan Türkmenistanlı Nobat Geldimammedov, milli savunmaya katkı sağlamak adına böyle bir proje geliştirdiklerini söyledi. Geldimammedov şöyle devam etti:
“Buradaki amacımız bütün uçan araçların hepsini tek bir simülatör üzerine toplamak. Burada da sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği kullanıyoruz. Sanal gerçeklik ile istediğimiz aracın kokpitini oluşturuyoruz. Artırılmış gerçeklikle de insanların sanal ortamda oluşturulan araçlarla etkileşimi sağlanıyor. Amacımız Türkiye’ye yurt dışından milyonlarca lira para harcanarak alınan simülatörleri Türkiye’nin içinde üreterek, onlardan kat kat daha iyi olmasını sağlamak. Hedefimiz 3 yıl içerisinde tamamlamak, kullanıma sunmaktır.”
“Hedefimiz tüm hava araçlarını tek simülatörde toplamak.”
Geliştirdikleri simülatörün her uçağın kendi manevrasına göre şekillendirdiklerini kaydeden Geldimammedov, “Mekanik aksamı üzerine çalışmamız bir buçuk yıl önce Teknokentin destekleri ile başladı. 3 yıldır yazılım üzerinde çalışıyorum. Faaliyete geçmesi ve portatifin ortaya çıkması 1 buçuk yıl oldu. Proje sadece savaş uçaklarını değil, sivil uçakları da kapsıyor. Simülatör her uçağın kendi manevrasına göre hareket ediyor. F16 ve F35’in simülatörlerini yapıyoruz. Çalışma şekli ve manevraları farklı. Pilot kendini F16 içerisinde sanıyor. F16 kullandığını hissediyor. Bunun da avantajı var. Tek simülatörün fiyatına birçok simülatör alıyorsunuz. Bununla savaş ve sivil havacılığın tüm hava araçlarını kullanabilir. Şu an hepsi tek simülatör üzerinde çalışıyor. ATAK helikopter çalışmalarına başladık. ATAK helikopterinin içine entegre etmek istiyoruz. Bunları tamamladıktan sonra amacımız kara araçlarını da bitirmek. Başta simülatörü hazırlarken bütün sistemi destekleyecek şekilde hazırladık. İzmir’de gördüğümüz bir simülatörün yetkililerden aldığımız bilgiye göre 5 milyon dolar gibi bir fiyatı vardı. Bahsettiğimiz simülatör de eğitim uçağının simülatörüydü. F16 veya F35’in simülatörü değil. Bizim hedefimiz tüm hava araçlarını tek simülatörde toplamak. Maliyeti de azaltacak, kullanımı da kolay. Aynı anda pilota hissiyatı da vermek. Şu anda piyasada kullanılan simülatörlerin çoğunda hareket kabiliyeti yok. Sabit duran kokpitin üzerinde deneme yapıyorlar” şeklinde konuştu.
MCBÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş ise, ” Bu proje maliyet bağlamında baktığımızda, dünyadaki emsallerine göre kıyaslanamayacak bir öneme sahiptir. Bunun gerçek mânâda savunma sanayisine hizmet vermesi için herhangi bir engel yoktur. Bu konu sertifikasyon ve diğer meselelere bağlı, bunun da zamana ihtiyacı var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir